Maden

İlbak Holding çatısı altındaki İlan Marble, TETE Albania, Acacia Maden İşletmeleri A.Ş, Kayın Madencilik ve MMİ şirketleriyle madencilik sektöründe öne çıkan bir marka olarak yer almayı başarmıştır. İlbak Holding, Kastamonu ve Konya illeri başta olmak üzere Türkiye ve Arnavutluk'ta aktif olarak maden üretimi gerçekleştirip ihracat yapmaktadır.
 

TÜRKİYE'DE MADENCİLİK ve İLBAK HOLDİNG
 

2022 yılında ABD ve AB’deki resesyon, Çin’deki Covid-19 salgınının etkileri nedeniyle 2022 yılı başında konulan hedefin gerisinde kalsa da maden ihracatı %9,13 artışla 6,47 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin rekor seviyede gerçekleştirdiği 254,2 milyar dolarlık ihracat içerisindeki maden ihracatının payı %2,54 olmuştur. Maden ihracatının yaklaşık 2,1 milyar dolarlık kısmı doğal taş sektörü tarafından gerçekleşmiştir.

İlbak Holding, çatısı altındaki İlan Marble, TETE Albania, Acacia Maden İşletmeleri A.Ş, Kayın Madencilik ve MMİ şirketleriyle madencilik sektöründe öne çıkan bir marka olarak yer almayı başarmıştır. İlbak Holding, Kastamonu ve Konya illeri başta olmak üzere Türkiye ve Arnavutluk'ta aktif olarak maden üretimi gerçekleştirip ihracat yapmaktadır.

2022 yılında 250 milyon doların üzerinde gerçekleştirdiği ihracat miktarıyla Acacia Maden İşletmeleri A.Ş. Türkiye ekonomisine büyük bir katkıda bulunmuştur.

Acacia Mining Operations
İlan Marble
TETE Albania
Kayın Madencilik
MMi