Gayrimenkul Sektörü

İlbak Holding, yer aldığı her sektörde olduğu gibi gayrimenkul geliştirme alanında da iddialı!
 

TÜRKİYE'DE GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ ve İLBAK HOLDING
 

Nüfus artışından büyük şehirlere olan göçün artmasına, kentsel dönüşüm projelerinden şehirleşme planları içerisindeki çevre düzenlemelerine kadar birçok etken ile gayrımenkul sektörü hızla büyüme göstermektedir.

GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortakları Derneği) raporuna göre: Türkiye'de inşaat ve gayrimenkul sektörünün en önemli göstergelerden birisi olan ‘konut satış’ rakamlarına baktığımızda durum şöyledir: 2022 yılının dokuz aylık döneminde ivmesi azalmakla birlikte, konut satışlarında artış eğiliminin sürdüğü söylenebilir. Dokuz aylık süreçte 1 milyon 57 bin adet konut el değiştirirken geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,4’lük bir artışı işaret etmektedir. Satış türlerine göre ise en önemli artış 2021 yılının ilk yarısına göre, ipotekli satışlarda yaşanmıştır. 2022 yılının aynı döneminde ipotekli satışlar yüzde 25,7’lik bir artış göstermiş ve 181 bin âdete ulaşmıştır. Süreçte talebin gücünü bir parça kaybettiği gözlenmektedir. Ancak gerek yakın coğrafyalardaki gelişmeler gerekse TL’nin yabancı para değerinde yaşanan gerilemelerin etkisi ile yabancılara yapılan satışlar güçlü bir şekilde devam etmektedir. Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32,5 artarak 49 bin 644 adet olmuştur.

İhtiyaçları doğrultusunda gerek duyulan tesisleri geliştirmede edindiği tecrübe, birikim ve donanım ile İlbak Holding, yer aldığı her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de iddialıdır.

İlbak Holding ayrıca arsa tedariğini, proje yönetimini ve inşaat aşamasını kendi bünyesinde yürüttüğü yeni konut projelerini de hayata geçirmeyi planlamaktadır. 

SEKTÖRDEKİ İLBAK ŞİRKETLERİ
İlbak Yapı