Acacia Maden İşletmeleri A.Ş

Cumhuriyet tarihinde özel sektör tarafından bulunan en büyük bakır rezervi.
 

İlbak Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından 2011 yılında ortak olunan ve Kastamonu ilinde faaliyet gösteren Asya Maden İşletmeleri A.Ş. 2016 yılı itibarıyla Akfen Mühendislik A.Ş. ile girdiği ortaklık neticesinde faaliyetlerini Acacia Maden İşletmeleri A.Ş. olarak sürdürmeye devam etmektedir. Acacia Maden İşletmeleri İlbak Holding, Akfen Holding ve İzbir firmalarının ortaklığıyla faaliyet göstermekte olup zenginleştirilmiş bakır konsantresi üretmektedir.

Acacia Maden İşletmeleri, konusunda uzman personeli ile uluslararası standartlarda çalışmaktadır. Acacia Maden İşletmeleri, ülkemizin doğal kaynaklarını en doğru şekilde değerlendirme hedefi ile altyapısını sürekli olarak güncellemekte, geliştirdiği çevre ile uyumlu sürdürülebilir madencilik anlayışı ile sahip olduğu rezervi JORC standardına uygun olarak geliştirmekte ve ulusal mevzuat ile IFC/Dünya Bankası standartlarına uyumlu şekilde madencilik faaliyetlerini sürdürmektedir.

2007 yılında başlayan uluslararası standartlara uygun proje geliştirme faaliyetleri kapsamında 86.000 metre sondaj yapılmış ve 12.000 numune analiz edilerek değerlendirilmiştir. 2017 yılında ise yatırım kararı alınmıştır. Gökırmak Bakır Madeninde yaklaşık 24 milyon ton %1.5 tenöründe bakır cevheri rezervi tespit edilmiştir. Açık Ocaktan 12 yıl boyunca yılda yaklaşık 120 bin ton %22 bakır içeren bakır konsantresi üretilecektir.
 

Acacia Maden İşletmeleri’nin Yurt Ekonomisine Katkısı
 

Bakır tüketiminde dışa bağımlılığı azaltarak Türkiye ekonomisine önemli bir katkıda bulunmayı hedefleyen Acacia Maden İşletmeleri A.Ş., İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nin (İMMİB) 2020 yılı Aralık ayı raporuna göre 2020 yılında gerçekleştirdiği ihracat miktarıyla hedefini gerçekleştirmiştir. Buna göre:

  • Bakır ihracatı yapan firmalar listesinde ise 1. sırada,
  • Metalik cevher ihraç eden firmalar kategorisinde 2. sırada,
  • Türkiye geneli maden ihracatı yapan firma listesinde 4. sırada yer almaktadır.

Acacia Maden İşletmeleri A.Ş. şirketimiz 2020 yılında gerçekleştirdiği ihracat miktarıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TIM) tarafından ilk 1000 şirket arasında 129.sırada yer almıştır.

Acacia Maden İşletmeleri, üretime başlağı günden beri 5 milyon tondan fazla cevher işleyerek 270 bin ton bakır kansantresi üretmiş ve bunun 105 bin tonluk kısmını 2021 yılında gerçekleştirmiştir. 2022 yılında yapacağı iyileştirmelerle üretimini %25 ve ihtacatını artırmayı hedeflemektedir*.

*haberin tamamı için: https://madencilikturkiye.com/acacia-maden-isletmeleri-2022-yilinda-uretimini-arttirmayi-planliyor/

Acacia Maden İşletmeleri, ‘Duyarlı, Sorumlu Madencilik’ ilkesi doğrultusunda, bir yandan uluslararası standartlara göre Türkiye’nin önemli bir bakır üreticisi olarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunurken diğer bir yandan Türkiye ve dünyada mevcut en yüksek çevre standartlarını uygulamakta ve sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir

İletişim bilgileri

Acacia Maden İşletmeleri A.Ş
Kazım Özalp Mah Karaca Sok. No:32/7 Gaziosmanpaşa Çankaya - ANKARA

Tel

+90 312 440 99 82

Fax
+90 312 440 99 81

Maden Açık Ocak İşletmesi
Hanönü Mahellesi Alisakallı Caddesi No: 26/A Hanönü / Kastamonu

Tel
+90 366 497 55 56

Faks
+90 366 497 50 83

Web Sitesi
www.acacia.com.tr